Ismét visszafordultak az óceánjáró magyar kajakosok, jövő ősszel újra megpróbálják
Forrás: farfaraway.hu
Forrás: farfaraway.hu
Fotó: NASA Earth Observatory via flickr
A Birminghami Egyetem hidrogénautója (fotó: Gov.uk via flickr)
Az üstökös útját nyomon követő SDO űrszonda képein nem is látszott csütörtökön megjelenni az ISON-nak. A Spaceweather.com is azt írta, nincs remény, és a NASA is ezeket a híreket erősítette meg.
Ez után már csak arra várt mindenki, hátha a felvételeken a porcsóva-maradványok még feltűnnek. Aztán csütörtök este hirtelen az ISON előbukkant a Nap mögül, igaz, hogy jóval kisebb formában, mint ahogy bement mögé. A szakértők nem tudták megmagyarázni, hogy miért nem látta egyetlen szonda sem a napközeli állapotban, de azt biztató jelnek nevezték, hogy egyre fényesedett a magja.
Az üstökös magja megviselődött ugyan, de egyben maradt, a csóváját viszont elveszítette (ez annyira nem nagy baj, mert a néhány napközelben töltött nap során könnyedén újat növeszthet). Az azonban még most sem biztos, hogy amennyiben új csóvát kap, mennyire lesz a fényessége szabad szemmel is látható.
A jelenlegi állapotok azt mutatják, hogy már most is szabad szemmel láthatnánk az üstököst, amennyiben nem halványítaná el a fényét a Nap. Amennyiben más „tragédia” nem történik az égitesttel, marad esély arra, hogy körülbelül december elsejétől kezdve szabad szemmel figyelhessük égen való vonulását.
Forrás: Origo
A bringások akciója egyben figyelemfelkeltés is: beláttatni a városvezetéssel, hogy a környezetbarát és alternatív közlekedés elérése a bicikliutak megépítésével segíthető elő, megértetni a gépjármű-vezetőkkel, hogy a forgalomban a bicikliseknek ugyanolyan jogai vannak, mint nekik, felhívni a figyelmet a városközpont zsúfoltságára, amely főleg a gépjárművek miatt van, illetve leszögezni, hogy egy járdára festett vonal nem nevezhető bicikliútnak.
A részvétel egyetlen feltétele a jókedv, a szervezők ugyanakkor szívesen várnak mindenkit, aki nem biciklis, de járműve nem motorral működő. Szívesen látott felszerelés minden molinó, vagy zajkeltési eszköz. Vannak szabályok is: nem sok, és helyben elmondhatók. Gyülekező november 29-én, pénteken 17:00 órától Kolozsvár főterén, Facebook-eseményoldal itt.
photo by Antonina Potapenko via shutterstock.com
A Pillangó-kert Kolozsvár első olyan fedett kerthelyisége, amelyben lehetségessé válik a közösségi kertészet művelése, civilek, önkormányzatok, egyesületek, illetve a nagyközönség bevonásával.
A 220 négyzetméteres kert ezen a héten készült el. A munkálatok során a tetőterasz egész felületére egy vízszigetelő membránt helyeztek el, erre pedig termőföldet hintettek. Később fából készült virágcserepeket helyeztek el, amelyekben 2014 tavaszától kezdve zöldségeket, gyümölcsöket és virágokat fognak termeszteni. Hogy ne nehezedjen túl nagy súly az épület tartószerkezetére, a közepén egy terheletlen, füves rész lesz kialakítva, körben fákkal, ahol különleges eseményeket, filmvetítéseket lehet majd szabad térben tartani.
Forrás: közlemény
fotó: Pressmaster via Shutterstock.com
Bartha István-Róbert
Honnan került a csőbe a gáz? – tehetnénk fel a kérdést, s hamar meg is válaszolnánk magunknak: Importáljuk! Ezzel a dolog letudva, lelkiismeretünk megnyugtatva. Valahol máshol, egy másik ország eldugott szegletében folyik a csúnya termelés, de ez nem a mi bajunk. Mi szépen kifizetjük havonta a számlán feltüntetett összeget, aztán a többi a szolgáltatón múlik. Hát ez azért nem így van, vagy legalábbis nem így kellene lennie, és biztos vagyok benne, hogy ezzel sokan tisztában vannak. De félek, hogy úgy igazán nem sok mindenkit érdekel ez a kérdés.
Egészen addig, amíg meg nem jelenik egy fickó a kertünkben egy jó pár tonnás masinával, és azzal a céllal, hogy a mi birtokunkon nyersanyag után kutasson. Ekkor jön a felháborodás, ismételten az utcára vonulás, és megtörténnek a szászalmádihoz hasonló események. Mindig tisztelet a kivételnek.
Mielőtt nagy dérrel-dúrral, gerincből elutasítunk mindennemű nyersanyagkutatást és kitermelést – úgy érzem, ez mostanság reneszánszát éli Romániában -, kicsit nézzünk utána hiteles forrásból a szénhidrogén-kitermelés technológiájának, és ne higgyünk el mindent kritikátlanul. Olvasd el a teljes sztorit