Idejétmúlt-e az udvarlás?

“Borboleta px cp Sta crz 040206 D” by Autor: José Reynaldo da Fonseca – Own work. Licensed under CC BY 2.5 via Commons.
“Borboleta px cp Sta crz 040206 D” by Autor: José Reynaldo da Fonseca – Own work. Licensed under CC BY 2.5 via Commons.
Vitathatatlan, hogy sokan büdzsékímélő módon ki tudják használni ezt az akciót, ám ugyanakkor olyan kérdések is felmerülnek: valóban szükségünk van-e arra a rengeteg akciós termékre, amit ilyenkor megveszünk? Abban a kontextusban, hogy egyre kevesebb az erőforrás, és az ökoszisztémákra nehezedő antropogén nyomás egyre nagyobb, valóban etikus még nagyobb fogyasztásra ösztönözni? Olvasd el a teljes sztorit
A javaslat – amely hamarosan a képviselőház asztalára kerül – a romániai civil társadalomban is aggodalmakat keltett. Egyesek szerint hihetetlen, hogy egy rég letűnt propagandisztikus korszak szellemében ismét kötelezővé kívánják tenni a himnuszéneklést, miközben a romániai oktatás valós problémáira még mindig nincsenek életképes megoldások. A szankciók pedig túlzottak, jóval meghaladnák egy pedagógus – akár többhavi – fizetését. A törvénytervezet előterjesztői ugyanakkor azzal érvelnek, a napi himnuszéneklés az “alapértékek” gyerekekbe oltását célozná.
A témáról Roxana Marin, a George Coşbuc Gimnázium angoltanára és Gabriela Vrânceanu Firea PSD-s szenátor fejti ki véleményét, amelyet fordításban közlünk.
k.á.
Remus Cernea független képviselő idén február közepén egy olyan törvénymódosító-tervezetet nyújtott be, amelynek elfogadásával itthon a gyerekek csak akkor kellett volna vallást tanuljanak, ha ezt a szülők írásban kérik. Ellenkező esetben automatikusan etikaórára kellene járniuk, ahol filozófiai, vallásos és tudományos doktrínákkal, az emberiség morális irányelveivel ismerkedhetnének meg. A tantárgy célja a kritikai szellem, a racionalitás és az empátia fejlesztése, saját erkölcsi ítélőképesség kialakítása lenne. Olvasd el a teljes sztorit
photo by Stokkete via shutterstock.com
A TOTB arra volt kíváncsi, hogyan látják politikusok a problémát. Cseke Attilát, RMDSZ-es politikust és Istvánffy Andrást, a 4K! elnökét kerestük meg, előzőt azért, mert Románia egészségügyi minisztereként jelentős szerepet vállalt az úgynevezett etnobotanikus szerek betiltásában, utóbbi pedig vállalta a letartóztatást azzal, hogy nyilvánosan szívott el egy füves cigit, miután előzőleg befizette rá az adót, ezzel kívánván felhívni a figyelmet a probléma mediatizálásának szükségességére. Olvasd el a teljes sztorit
fotó: Pressmaster via Shutterstock.com
photo by corgarashu via shutterstock.com
Fotó: Takashi Hososhima via Flickr.com
M.R.
Az első saját operációs rendszerrel rendelkező mobiltelefon, a Symbian alapú Ericsson R380 2000-ben jelent meg, de az okostelefon-piac igazi áttörése csak rá tíz évre következett be. A tavalyi évben világszerte több mint 700 milliót okostelefont vásároltak meg, de még ez sem haladta meg az eladott hagyományos telefonok számát. Az okostelefonok eladásai az idei első negyedévben múlták felül első alkalommal a “butatelefonokét”, igaz csak csekély 1 százalékkal. Tény azonban, a mobiltelefon-piac jövője mindenképp a minél több funkcionalitással rendelkező, „két lábon járó mini-számítógépeké”.
Olvasd el a teljes sztorit
Fotó: A kiállítás facebook oldaláról
Moldovai Rita
Számos országban, így Angliában, Izraelben és Oroszországban is betiltották, sőt Franciaországban a betiltás mellett még a kiállított testeket is elkobozták és eltemették. Ennek ellenére ezek a kiállítások igencsak népszerűek és mindenhol emberek milliói nézik meg, a tudományos világ pedig – az oktatási célzata miatt – általában kimondottan támogatja a kiállítást.
Romániában jelenleg a The Human Body (Az emberi test) c. kiállítás nézhető meg a bukaresti Grigore Antipa Természettörténeti Múzeumban. A romániai fogadtatása a nemzetközihez volt hasonló: kiváltotta az emberi jogokat védő szervezetek felháborodását. Helyi specifikum azonban, hogy az Oktatási Minisztérium is megszólalt az ügyben: március 29-én közleményben kérte fel az iskolákat, hogy a diákok csak a szülők írásos beleegyezésével tekinthessék meg a kiállítást.
A kiállítást menedzselő GForce Exhibitions viszont azzal védekezik az Oktatási Minisztérium állításai ellen, hogy világszerte több mint hárommillió diák látta már, és az oktatók és iskolák részéről is csak pozitív visszajelzéseket kaptak. Sok tanár úgy véli, hogy ez az alternatív biológiaóra felkelti a diákok érdeklődését és hozzájárul az emberi test rejtelmeinek alaposabb megismeréséhez. A Grigore Antipa Múzeum is sértőnek tartja a vádakat, hiszen szerintük folyamatosan a diákok oktatására való tekintettel szervezik különböző rendezvényeiket és kiállításaikat.
Az emberjogi szervezetek legfőbb kifogása az ilyen jellegű kiállítások ellen, hogy az azokat menedzselő cégek nem tudják hivatalos okmánnyal bizonyítani, hogy a kínai elítéltek tényleg felajánlották testüket a tudománynak, és hozzájárultak a preparáláshoz.
Mielőtt bárki is elutazna Bukarestig a kiállítást megtekinteni (június 30-ig tart még nyitva), talán érdemes tisztábban látni az érem mindkét oldalát. Olvasd el a teljes sztorit
A fotó illusztráció (David Domingo/flickr)
Moldovai Rita
A 2012-es tanévet több mint 70.000 egyetemista kezdte Kolozsváron. A szabadsággal teli új élet elengedhetetlen velejárója pedig a szórakozóhelyek és a házibulik gyakori látogatása. Partihelyekben nincs hiány, zenei kínálat alapján is színes a skála – a retrótól a drum’n’bassen keresztül el a diszkós ritmusokig bármit lehet találni. Ugyanakkor, ha szerencsénk van és a szomszéd néni nem a zsörtölődő kategóriából való, akkor még egy házibulit is össze lehet hozni. Pár telefonhívás vagy két kattintás és kész a Facebook-esemény – garantált, hogy jelentkezőkben nem lesz hiány.
Lássuk, hogy mit mondanak a „mai fiatalok”: hol bulizzunk? „Házban” vagy házon kívül? Olvasd el a teljes sztorit